Silah ile Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır 2024

Ruhsatlı Silah ile Uçağa Nasıl Giriş Yapılır, Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Silah ile Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır 2024

Ruhsatlı Silah ile Uçağa Nasıl Giriş Yapılır, Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Pek Çok Kullanıcı Silahını Yanından Ayırmak istemez. Fakat Silah Kullanıcıları Uçak Yolculukları Gibi Durumlarda, Silahlarını Yanlarına Almayı Tercih Etmiyorlar. Bunun Sebebi "Eğer Sorun Çıkarsa Silahı Nereye Bırakırım, Kime Veririrm" Gibi Endişelerden Kaynaklanıyor.Bu Bilinenin Aksine, Ruhsatlı Silah Sahiplerine "Uçakta Yolculuk Hakkı" Verilmiştir. Peki Bu Nasıl ve Hangi Aşamalar ile Gerçekleşiyor ? Sizler için Derledik.

 

1- Silahları ile birlikte seyahat edecek yolcuların ilk aşamada havalimanındaki silah teslim noktasına uğrayarak silahlarını görevli memura teslim etmeleri gerekmektedir.

2- Yolcular, silah teslimi sonrasında görevli personel tarafından kendisine verilecek teslim kartı veya silah teslim tutanağının bir nüshası ile check-in işlemlerini de gerçekleştirecekleri kontuara gitmelidir.

3- Kontuarda görevli personel, yolcunun kimlik ve ruhsat bilgilerini inceler ve Ödeme işlemi gerçekleşir. Not: Ödeme Kart ile Yapılır (TÜRK HAVA YOLLARI ÜCRET TALEP ETMEMEKTEDİR.)  Diğer Hava Yolu Firmaları 70 ile 200 TL Arasında Ücret Talep Etmektedirler. (Dış hatlarda ise 44,99 €’dan başlayan fiyatlarla...)

4- Ödeme ve check-in işlemlerinin ardından bagaj etiketi ile birlikte silah teslim noktasına giderek seyahat öncesi işlemlerini tamamlar.

5- Ayrı bir silah teslim noktası bulunmayan havaalanlarında, yolcular doğrudan check-in personeli ile iletişime geçmelidir.

 

UYARI: Silahlarınızı "Kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz" Fakat Silahla Kabine Kesinlikle Giriş Yapamazsınız.

 

Taşıma Ruhsatı Sahipleri Emniyet Müdürlüğünden veya Jandarma Komutanlıklarından Ek Belge Almadan Silahları ile Uçak Yolculuğu Yapabilir. Ama Bulundurma Ruhsatlı Silahlar için Aynı Şey Geçerli Değildir.

Bildiğiniz Gibi Bulundurma Ruhsatlı Silahların Kayıtlı Adresten Çıkarılması Yasak. Fakat Bulunduğunuz Bölgede ki Emniyet Müdürlüğüne veya Jandarma Komutandığına Başvurarak. Adres Değişikliğinde Bulunabilirsiniz. Adres Değişikliği işlemleri Uzun Sürebilir. Bundan Dolayı Yolculuklardan 15 Gün Önce Başvurunun Yapılması Gerekmektedir. UYARI: Ancak Adres Değişikliği Talep Ederseniz Silah ile Yeni Adrese Tek Seferlik Yolculuk Yapabilirsiniz. GEÇİCİ TAŞIMA BELGESİ DÜZENLEMESİ YOKTUR. KEYFİ TAŞIMALARDA YAPTIRIM UYGULANIR.