ZİG 14 Titan Genel Özellikleri

ZİG 14 Titan Genel Özellikleri

Trabzon Silah Sanayii AŞ TİSAŞ, ZİG-14’ün spor versiyonunu geliştirdi.

Silaha fiber-optik gez arpacık kondu, kabzadaki tırtılları kaymayı önlemek için balık sırtı yapıldı, horoz kısaltıldı, emniyet sistemi iki tarafa kondu, silaha poligonal namlu takıldı; böylece sürtünme azaldı, mermi hızı ve delme gücü arttı.

TİSAS Atış Öğretmeni M. Murat Çetin konuya ilişkin olarak bilgi verdi.

“Trabzon Silah Sanayii AŞ 1993 yılında “Karadeniz Silah Projesi” kapsamında kurulmuş, tamamen yerli üretime dayalı bir firmadır” ifadelerini kullanan Çetin, TİSAŞ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Tamamen Yerli ve Milli Üretim Yapmaktayız”

Çetin, “Tabanca öncelikli başlamış olduğumuz üretimimizde firmamız, sadece tabancada kalmamış, piyade tüfeği üretimine de başladı. 7.62 ve 5.56 çaplarında, 3 namlu boyu ile Türk Silahlı Kuvvetlerine, yurt dışına satılmak üzere tüfek üretimi de yapmaktadır. Tabanca üretimimizin %95’i ihracata gitmektedir. Tamamen yerli ve milli üretim yapmaktayız. Kendi tasarımımız olan tabancaların haricinde birçok dünya piyasasında tutulan tabancaların da yerli kopyalarını yapıyoruz” dedi.  

Yurt içinde ve yurt dışında yüksek talep gören ZİG-14 modeli hakkında bilgi veren Çetin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yurt içinde en çok ZİG-14 modelimizi ürettik ve çok tutuldu. Yurt dışında da çok talebi olan bir tabancamız. Bunu biz geliştirdik. Bunda çok farklı şeyler yaptık. Fiber-optik arpacık gez koyduk. Tırtıllarını balık sırtı yaptık. Bir T10 kabze koyduk. Bu kabzenin özelliği elinizi yağa, suya koymuş bile olsanız kaymama özelliğine sahiptir. Horozu kısalttık böylece çarpma olasılığını sıfırladık. Sürgü mandalını sportif ve kolay ulaşılır hale getirdik. Çok basit bir şekilde düşmesini sağladık. Emniyet sistemini iki tarafa koyduk. Hem sağ el hem sol elle ulaşılabilir hale getirdik ve en önemlisi namlusunu poligonal namlu yaptık. Sürtünmeyi azalttık, hızını fazlalaştırdık, delme gücünü fazlalaştırdık. Bunu tamamen kendimiz geliştirdik. Klasikten çıkıp sportif hale getirmek adına bunu yaptık. Şu anda da gayet ilgiden de çok memnunuz. Daha iyi olacağını düşünüyoruz.”