Termal Kameralar Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Termal kameralar neleri göremez? Okumaya devam edin!

Termal Kameralar Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Giderek daha uygun maliyetli hale gelen termal görüntüleme cihazları, güvenliğin dışında  farklı endüstrilerde de hızla benimseniyor.  Aşırı ısınma ve elektrik bileşenlerini tespit etmek gibi bina analizi uygulamalarında, otomatik üretim süreçlerinde ve sağlık alanında yaygın olarak kullanılıyor.

Termal görüntüleme nedir?

Bir ortam boyunca ısının nasıl dağıldığını tespit etmek için termal kameralardan faydalanılır. Termal görüntüleme cihazları ışıktan ziyade ısıyı algılar ve bu bilgiyi ilgili sıcaklık verileriyle bir ısı haritası görüntüsü olarak gösterir. Dijital bir görüntünün her pikseline görsel bir işaretleyici atanırken, termal görüntü için bir piksele, ısı haritasının oluşturulmasına izin veren görüntü ve sıcaklık verileri atanır.

Peki, termal kameralar neler yapabilir? Termal kameralar hakkında bilmediğiniz 6 şey için okumaya devam edin!

1. Camdan bakamazlar

Telefonunuzla pencereden bir çekim yaparsanız, herhangi bir parlama olmadan pencerenizin ardındakileri de görürsünüz. Aynı çekimi bir termal kamera kullanarak tekrarlasanız camın ardındakileri görüntüleyemezdiniz. Peki bu neden oluyor? Kamera sıcaklık verilerini okumayı denerken, camın arkasındakileri değil camı okur. Camın yansıtıcı bir yüzey olmasından ötürü termal görüntüleme, nesnelerden yansıyan sıcaklığın yanı sıra kullanıcının vücut ısısından elde edilir. Aynı prensip, gözlük takan bir kişinin termal görüntüsünü aldığınızda da geçerlidir.

Sorunun bilimsel cevabı biraz daha karmaşıktır. Pencereler görünür ışığa izin verirken, IR (kızıl ötesi) ışığın (ışık spektrumunun başka bir kısmı) içinden geçmesini engeller. Bu engelleme camı kızılötesi ışık için bir aynaya dönüştürür ve yansıma gerçekleşir. Üst düzey, profesyonel kalitede bir termal kamera ile camı görebilmek mümkün olabilir, ancak camın kızılötesi veriyi filtrelenmesi nedeniyle görüntünün kalitesi önemli ölçüde düşebilir.

2. Termal kamerdan gizlenmek neredeyse imkansızdır!


Bir termal kamera bir görüntü oluşturmak için görünür ışığa dayanmadığından karanlık, hava koşullarının veya diğer ortam koşullarından etkilenmez. Bu nedenle polis ve güvenlik profesyonelleri termal görüntülemeyi daha fazla tercih ediyorlar. Askeri uygulamalarda, vücut ısısını tespit etmek ve askerlerin güvenliğini sağlamak için hem uçaklarında hem de saha çalışmalarında termal ekipmanları kullanılıyor. Siste bir çalının arkasında durmuş olsanız bile termal kamera muhtemelen vücudunuzun sıcaklığını yaprakların arasından görecektir. Bu nedenle, bir termal kameradan saklanmak, özellikle de kameralar gelişmiş özelliklere sahipse pek mümkün değildir.

3. Termal kameralar kullanılarak herşey ölçülebilir

Hepimiz kendi bedenlerimizin bir ısıya sahip olduğunu biliyoruz, ama dünyadaki her şeyin de bir ısıya sahip olduğunu biliyor muydunuz?
Bir nesne mutlak sıfırda değilse, az miktarda bile olsa kızılötesi (IR) radyasyon yayar. Kullandığınız termal kameranın hassasiyetine bağlı olarak, sıcaklıktaki en küçük değişiklikler bile tespit edilebilir, bu yüzden bir nesne mutlak sıfırın üzerinde olduğu sürece termal kamera tarafından görüntülenebilir. Görüntünün görüntülenme şekli, neye işaret ettiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Sıcak bir boru kırmızı-turuncu renkte, soğuk nesneler ise mavi ya da mor gibi görünecektir.

4. Duvarların ardını göremezler

Bir termal kameranın duvarların ardını görüp göremeyeceği sık sorulan bir sorudur. İstisnai durumlar dışında kısa cevap hayırdır.
Çoğu duvarın kalın olması nedeniyle, bir termal kameranın duvarın diğer tarafındaki ısıyı yakalama yeteneği yoktur. öreceğiniz şey, iç ısınma, ışığa maruz kalma ve iklimlendirme gibi faktörlerin neden olduğu duvarın ısısıdır. Nadir durumlarda, duvarın diğer tarafındaki boruların ısısını (kullandığınız kameraya ve söz konusu duvara bağlı olarak) görebilirsiniz. Duvar neredeyse kâğıt gibi inceltilmiş olmadıkça, termal kamera kullanarak diğer taraftaki bir şeyi görmek mümkün değildir.

5. Termal kameraların farklı kullanım alanları

Termal kameraların, gemilerde buzdağlarını ve yolcu gemilerini tespit etmelerine yardımcı olmak için genellikle gemilere monte edildiğini, itfaiyecilerin hayat kurtarmak için onları kullandığını ya da bazı kameraların gaz sızıntılarını bile tespit edebileceğini biliyor muydunuz? Termal kameraların kullanımı çok yönlüdür. İşte bu cihazların dünyanın her yerinde nasıl kullanıldığına dair birkaç örnek:
• Ev ve bina denetimleri - Nem hasarı, zayıf yalıtım ve daha fazlası için nokta tespiti
• Denizcilik kullanımı - Askeri ve ticari gemiler tarafından sudaki buzdağları, düşman gemileri ve sıcak cisimleri tespit etme
• Elektrik kontrol - Aşırı ısınan bileşenleri bulma ve önlem alma 
• Güvenlik - Termal güvenlik kameraları karanlıkta görebilir ve 360 derece gözetim ağları oluşturma
• Üretim süreçleri- Üretim hatlarındaki sorunlu bileşenleri ve aşırı ısınma sorunlarını tespit etme
• Hem insan hem de hayvanlarda tıbbi kullanım- Doku hasarı tespiti ve ateş ölçme