Kurusıkı Tabanca Alma Koşulları Nelerdir ?

Kurusıkı Tabanca Alma Koşulları Nelerdir ?

Kuru Sıkı Tabanca Alma Şartları

 

Kurusıkı tabancanın satışına, evde ya da arabalarda bulundurulmasına herhangi bir ceza sistemi uygulanmamaktadır. Ancak bir kişinin üzerinde kurusıkı tabanca taşıması suç olarak görülür ve maddi yaptırımlar uygulanır. Bu gibi cezalara maruz kalmamak için kurusıkı tabanca taşıma ruhsatının alınması gerekmektedir.

 

Sez ve gaz fişeği atan kurusıkı tabanca satın alabilmek için kişinin öncelikle Adli Sicil Kaydı alması ve av bayilerine giderek müracaat etmesi gerekmektedir. Av bayilerince Adli Sicil Kaydı incelendikten sonra kurusıkı tabanca verilmektedir.

Silah alma işlemi av bayisinden bittikten sonra alınan silah ile birlikte en fazla 1 ay içinde Mülki Amirliğe gidilmesi gerekmektedir. Bu birime gidildikten sonra yapılan incelemeler neticesinde kurusıkı tabanca kaydettirilir.

 

Kurusıkı tabancaların 18 yaşından küçüklere satılması kesinlikle yasaktır. Kurala uymayanlara ciddi para cezaları uygulanmaktadır. Ayrıca ateşli silahla işlenen ya da 6136 sayılı kanun kapsamındaki suçlardan dolayı hüküm giyenler ile kasten işlenen bir suç neticesinde 1 yıl ve daha fazla hapis cezası çeken kişilere kurusıkı tabanca satılması yasaktır.