Havalı Tüfek ile Av Tüfeği Arasındaki Farklar

Havalı Tüfek ile Av Tüfeği Arasındaki Farklar

Havalı tüfek ve av tüfeği atıcılık sporunda kullanılan silahlardır. Havalı tüfekler ateşli silahlardan farklı olarak sıkıştırılmış hava enerjisi ile atış yapılan silahlardır. Havalı tüfeklerde saçmanın çıkış hızları yüksek olsa da barut içermemelerinden dolayı sadece bir saçma atabilmektedir. Av tüfeği ise fişek içindeki saçmaları barut olmasından dolayı yayılarak gitmesini sağlar. Av tüfekleri ateşli silah olarak geçmektedir.

Havalı Tüfekte ve Av Tüfeğinde Ruhsat İşlemi

Havalı tüfekte ruhsat işleminde yaşınızın 18 i geçmesi yeterli olmaktadır. Havalı tüfek aldığınız bayiye kimliğinizi gösterip adınıza fatura kesilmesi ruhsat aldığınız anlamına gelmektedir. Havalı tüfeğinizi yanınıza alıp götürebilirsiniz. 2022 yılı havali silahlarda ruhsat işlemi aynı şekilde devam etmektedir. 18 yaşını geçmek havali tufek, havali tabanca almak için engel oluşturmaz. Av tüfeği ateşli silahlar grubuna girdiği için biraz daha teferruatlıdır. Yaşınızın 18 i geçmesi, önceden hiç sabıkanızın olmaması, vergi borcunuzun olmaması ve ateşli silah almaya engel sağlık problemlerinizin olmaması gerekmektedir. Dolayısıyla ilk önce sağlık raporu, borç yoktur yazısı, tüfek harcı ve fotoğraf ayarlayıp sizin ikametgâh ettiğiniz ilçe emniyete gidip ruhsat başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir sakınca yoksa sizin ruhsatınız hazırlanıp size verilir, sizde bu belge ile av tüfeğinizi herhangi bir av bayisinden alabilirsiniz. Havalı tüfek ve av tüfeklerinizi av bayisinden aldıktan sonra arabanızın bagajında boş bir şekilde Türkiye’nin her yerine götürebilirsiniz. Meskûn mahalle dışında atış yapabilirsiniz.

 

Havalı Tüfek ve Av Tüfeğin de Kullanılan Mermi

Havalı tüfek ve av tüfeklerinden farklı özelliklerde saçma veya mermi kullanılmaktadır. Havalı tüfeklerde saçma 3 çeşit kalibreden oluşmaktadır. Bunlar 4.5mm, 5.5mm ve 6.35mm dir. Havalı tüfeklerde kalibre farklılıkları atış menzili ve öldürücülüğü bakımından değişkenlik gösterebilmektedir. Av tüfekleri genellikle kullanılan saçmaya fişek diye hitap ettiğimiz mermilerdir. Fişekler içinde 100’lerce saçma ve onları tetikleyecek barut vardır. Ateşleme yapıldıktan sonra fişeğin içindeki saçma yayılarak dağılır. Av tüfeklerinde domuz kurşunu dediğimiz tek büyük bilyeli fişek te vardır. Bu fişeğin ciddi öldürücü etkisi vardır.

Havalı Tüfek ve Av Tüfeğinde Etkili Menzil Ne Kadardır ?  

Havalı tüfekler genellikle namludan tek saçma şeklinde atmaktadır. Bu da hem kalibre hem de havalı tüfek modeline göre etkili menzilleri değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin En ucuz pcp havalı tüfek modellerinde bile 150-200 metre etkili menzil atılabilmektedir. Av tüfekleri için etkili menzil 2 kısma ayırabiliriz. Saçma atan fişekler yayılarak gittikleri için çok fazla ileri menzile gitmeyebilir ama havalı tüfeğe göre daha etkilidir. Tek kurşun atan fişekler 150-200 metre etkili menzile gidebilmektedir.