Biber Gazı Taşımak Suç mu? Biber Gazı Yasak mı?

Biber Gazı Taşımak Suç mu? Biber Gazı Yasak mı?

Biber Gazı Nedir?

İçinde bulunan biyolojik bileşenler sayesinde göz yaşartıcı özelliğe sahip olan gaza biber gazı denir. Daha çok toplumsal olayları yatıştırmak amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır. Bunun dışında bireysel olarak da savunma amacıyla kullanımı yaygındır. Dağ, orman gibi bölgelerde çalışan kişiler vahşi hayvan saldırılarından korunmak amacıyla biber gazı taşırlar. 

Ne yazık ki günümüzde kötü niyetli insanlar ve onların eylemleri de artış göstermiştir. Özellikle büyük şehirlerde kendini tehlikelere karşı savunmak isteyen kişiler yanlarında biber gazı bulundururlar. Peki bu yasal bir durum mu, biber gazı taşımak suç mu? 

Biber Gazı Taşımak Suç mu?

Biber gazı taşımanın suç teşkil edip etmediği konusunda farklı görüşler mevcuttur. Kimi uzman suç olduğunu söylerken kimisi ise biber gazı ile ilgili düzenleme bulunmadığı için suç unsuru barındırmadığını vurgulamaktadır. Bu iki görüşe de detaylı olarak değineceğiz ancak öncesinde kesin olarak söylememiz gereken bir şey var ki; internette satılan biber gazlarının yüzde doksanı kaçak ürün. Biber gazı taşımak suç olmasa bile kaçak ürün satın almak, bulundurmak suç. Dolayısıyla yasal satıcılardan yasal ürün satın almalısınız. 

Biber Gazı Taşımak Yasak mı?

Üst kısımda da belirttiğimiz gibi bu durumda iki farklı görüş mevcut. Bunlardan ilki biber gazının normal bir silah sayılacağı ve bu yüzden biber gazı taşımanın yasak olduğu yönünde. Diğeri ise biber gazı ile ilgili bir düzenleme olmadığı için biber gazı taşımak suç değil şeklinde. Şu an da en yaygın olan iki görüş bunlar. Ancak biber gazı taşıyan kişi sayısının her geçen gün hızlı şekilde artış gösterdiğini de belirtmek isteriz.

Biber Gazı Etkileri Nelerdir?

Biber gazının insanlar üzerinde birçok rahatsız edici etkisi bulunur. Biber gazı yakından sıkıldığı taktirde:

 • Gözde yanma
 • Gözde batma
 • Nefes darlığı
 • Göz kızarıklığı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burunda ve boğazda yanma
 • Nefes darlığı
 • Geçici bilinç kaybı

Gibi sorunlara yol açabilir. Yaklaşık 15 – 60 dakika içinde bu etkiler azalarak yok olacaktır. Eğer biber gazına maruz kalmış ve birkaç saat içinde belirtilen etkiler geçmemişse en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederiz. 

Biber Gazı Etkisi Nasıl Geçer?

Müşterilerimiz bizden biber gazı aldıklarında çalışıp çalışmadığını denemek için çoğunlukla ortama biber gazı sıkıyorlar. Tabi bunun sonucunda da biber gazına maruz kalıyorlar. Siz biber gazını kapalı ortamda boşluğa doğru sıksanız bile etkisini hissedersiniz. Bundan dolayı asla biber gazını kapalı ortamda kullanmamalısınız. Diyelim ki biber gazından etkilendiniz, böyle bir durumda ne yapmanız gerekir?

 • Öncelikle sakin olup biber gazının sıkıldığı ortamdan uzaklaşmalısınız. O ortamda bulunduğunuz sürece ne yaparsanız yapın biber gazına maruz kaldığınız için etkileri devam edecektir.
 • Yüzünüzü ve gözünüzü bol su ile yıkamalısınız. 
 • Gözünüzde lens varsa çıkarmalı ve bir daha o lensi kullanmamalısınız.
 • Bunları yaptıktan sonra biraz rahatlayacaksınız. Akabinde doktora giderek ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda biber gazı taşımak suç mu? Sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur.