Kurusıkı Silah Nasıl Çalışır ?

Kurusıkı Silah Nasıl Çalışır ?

Silah kullanımı insanlığın varoluşundan bu yana devam etmiş ve en son olarak ateşli silahlara kadar ulaşmıştır. Kurusıkı nedir sorusu herkesin sorduğu ancak kimsenin bir fikrinin olmadığı bir sorudur. Ateşli silahlar, belirli bir mekanizma üzerinde oldukça küçük boyutlara kadar ulaşabilen genellikle öldürücü ve caydırıcı silahlardır. 

 

Kurusıkı silah, özellikle öldürme unsurunun ortadan kalktığı ateşli silah türlerini ifade eder. Havalı tabancalar ve tüfeklerden farklı olarak kurusıkı silahlar, ses mermisi kullanırken aynı zamanda gerçek silah gibi ses yapmaktadır. İçindeki ses mermisi sayesinde yüksek sesler yapmaktadır. Kurusıkı mermi içindeki barut sayesinde ses yapar. Bu özelliği nedeniyle genellikle caydırıcı unsur olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı kurusıkı silahlar yaralama özelliğine de sahiptir. Bu kurusıkı mp5 ve kurusıkı tüfekler hobi amaçlı kullanılmaktadır. Kurusıkı silahlar daha çok hobi amaçlı olarak tercih edilir. Görüntüsü insanların ilgisini çekmektedir.

 

Kurusıkı Silah Nedir?

Kurusıkı tabancalar genel olarak fişeği sadece barut ile doldurulan, mermi çekirdeğinin olmadığı ve sadece ses çıkarma özelliği bulunan tabancalardır. Kurusıkılar ilk amacı ses çıkartmak olmasına rağmen ucuna bağlanan aparat ile işaret fişeğine dönüşebilmektedir. Kurusıkı silahlar genel olarak yerli olarak üretilmektedir ancak ithal edilenler de vardır.

Ses mermileri kurusıkıların ana mermileridir. Bu mermi türü, esasında kurusıkı silahların mantığını anlatır. Ses mermilerindeki bar oranının yüksekliği, kurusıkı silahtan çıkan sesin yüksekliğiyle de alakalıdır. İnsanlar genellikle kurusıkıyı mermilerinin ucuzluğu nedeniyle de tercih etmektedir. Silah bulundurmanın pek çok yasal dayanağı ve zorunluluğu da bulunmaktadır. Kurusıkı silah, ruhsatlı gerçek tabanca bulundurmak kadar katı olmayan bir çok izne tabidir. Bunlar belli hukuki şartları beraberinde getirmektedir. Bu şartlar en önemli iki şey sabıka kaydı ve 18 yaş sınırıdır.

 

Kurusıkı Tabancanın Hukuki Boyutu ve Yapılması Gerekenler

Kurusıkı silah 5729 sayılı kanunda belirtilen usul ve şartlara göre bulundurulabilir. Bu kanun, imal, ithalat, ihracat, satış, bulundurma ve taşınması şartlarını kapsamaktadır. Kanunda, kurusıkı silahlar ses ve gaz fişeği atabilen silahları ifade etmektedir. Kurusıkı tabanca alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler sabıka kayıtları ile birlikte ateşli silahlar satma ruhsatı olan yerleden alabilirler. Tabi bunda herhangi bir sabıka kaydı bulunması gerekiyor. Silah alındıktan 1 ay kadar içinde il emniyet müdürlüğüne gidilerek faturayla birlikte ücretsiz kayıt yaptırmak gereklidir. Bunu yapmama durumunda yasal işlem uygulanmaktadır. Kurusıkı silahların herhangi bir vergisi bulunmamaktadır. Kurusıkı kayıt işlemi sırasında da herhangi bir ödeme yapılmaz. Kurusıkı kayıt işlemleri ücretsizdir. Kurusıkı tabanca alırken sadece kurusıkı silaha ödeme yaparsınız.